пʼятниця, 12 лютого 2016 р.

Конспект уроку з предмету «Захист Вітчизни» для учнів 10 класу



Конспект  уроку

з  
предмету  «Захист Вітчизни»

для учнів 10 класу

Прутівської  ЗОШ  І-ІІІ  ступенів  ім. В. Самійленка


Тема: Призначення і будова основних частин і механізмів автомата. Приладдя до автомата, порядок чищення, змащення і зберігання зброї. Тренування  у неповному розбиранні та складанні автомата.


Мета: Сформувати в учнів уявлення про призначення і будову основних частин і механізмів АК-74; приладдя до автомата, порядок чищення, змащення і зберігання зброї, а також вміння і навички при поводженні з зброєю.

 
Навчальні питання:

           
 1. Призначення і будова основних частин і механізмів автомата.                    

 2. Приладдя до автомата, порядок чищення, змащення і зберігання зброї.
            
 3. Тренування у неповному розбиранні та складанні автомата.


Місце проведення:  військовий  кабінет

Проводить:   Семотюк М. А.

Дата проведення:  18.11.2015р.


Хід уроку. 

І. Вступна частина.

1.1. Шикування класу, прийом рапорту.   
1.2. Стройовий тренаж

       - перевірка зовнішнього вигляду;

       - виконання поворотів на місці у складі відділення;
       - вихід із строю та повернення в стрі
1.3. Актуалізація знань та вмінь
 - тестування.
1.4. Повідомлення теми і мети уроку.


ІІ. Основна частина.


2.1.  Призначення  частин і механізмів автомата

Ствол служить для спрямування польоту кулі. Всередині ствол має канал із чотирма на­різами, які йдуть зліва вгору направо. Нарізи необхідні для надання кулі обертового руху.
Проміжки між нарізами називаються полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ство­ла; в автоматів він дорівнює 5,45 мм і 7,62 мм. У казенній частині канал гладенький і зро­блений за формою гільзи. Ця частина каналу містить патрон і називається патронником. 
     Ствольна коробка з'єднує частини і механізми автомата, забезпечує за­кривання каналу ствола затвором і запирання затвора. У ствольній коробці розташований ударно-спусковий механізм. Зверху коробка закривається кришкою.
Ударно-спусковий механізм призначений для спуску курка з бойового зво­ду або зі зводу автоспуску, нанесення удару по ударнику, забезпечення ведення автома­тичного чи одиничного вогню, припинення стрільби, для запобігання пострілів при не­закритому затворі і для постановки автомата на запобіжник.
Прицільний пристрій необ­хідний для наведення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані. Мушка загвинчена в полозок, який кріпиться в основі мушки.
Кришка ствольної коробки потрібна для запобігання забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона має ступінчастий виріз для проходження відстріляних гільз назовні і для руху рукоятки затворної рами, а поза­ду — отвір для виступу напрямного стержня поворотного механізму. Кришка утримується на ствольній коробці за допомогою напівкруг­лого вирізу на колодці прицілу, поперечного паза ствольної коробки і виступу напрямного стержня поворотного механізму.
Приклад і пістолетна рукоятка забезпе­чують зручність дії автомата при стрільбі. Приклад
має антабку для ременя, гніздо для пенала з приладдям і затильник із кришкою над гніздом. У гнізді приклада закріплено пру­жину для виштовхування пенала.
Затворна рама з газовим поршнем служить для приведення в дію за­твора та ударно-спускового механізму.
 Затвор служить для доси­лання патрона в патронник, закривання ка­налу ствола, розбивання капсуля і викидання з патронника гільзи патрона.
      Зворотний механізм необ­хідний для повернення затворної рами із за­твором у попереднє положення. 
     Газова трубка із ствольною накладкою призначена для спрямування газового поршня і для захисту рук від опіків при стрільбі.
        Цівка служить для зручності дії з авто­матом і захисту рук від опіків.
     Магазин призначений для розміщення патронів і подачі їх у ствольну коробку.
       Штик-ніж призначений для ураження противника в рукопашному бою, а також використовується як ніж, пилка (для розпилювання металу) і ножиці (для різання дроту).

2.2. Приладдя до автомата, порядок чищення, змащення і зберігання зброї.
1-шомпол, 2-протирка, 3-йоржик, 4-викрутка, 5-вибивач, 6-пенал, 7-кришка пеналу, 8-масльонка, 9-шпилька, 10-обойма, 11- перехідник




      Для чищення каналу ствола треба покласти автомат у вирізи ствола або на звичайний стіл. Зібрати приладдя, скласти ганчір'я у вигля­ді цифри 8, накласти «вісімку» її перехрес­тям на кінець протирки та розкласти волокна клоччя вздовж протирки так, щоб їхні кінці були коротшими за стержень протирки.

 
Накладання ганчір'я на протирку

Просочити ганчір'я рідким рушничним мас­тилом, увести шомпол із протиркою і ганчір'я з канал ствола і застопорити кришку пенала на дуловому зрізі ствола. Утримуючи автомат лівою рукою, плавно просунути правою рукою шомпол по всій довжині каналу ствола кілька разів. Витягнути шомпол, змінити ганчір'я, просочити його рідким рушничним мастилом і знову прочистити канал ствола. Так зробити : кілька разів. Після цього ретельно витерти шомпол і протерти канал ствола чистою сухою ганчіркою. Оглянути ганчірку. Якщо на ній по­мітні сліди нагару або забруднення, продовжувати чищення каналу ствола доти, поки після перевірки ганчірка не буде чистою. Ретельно оглянути канал ствола на світло з дулової час­тини і з боку патронника, повільно обертаю­чи ствол у руках. При цьому особливу увагу звертати на кути нарізів, перевіряти, чи не за­лишилось у них нагару. У такій самий спосіб зачистити патронник з боку ствольної коробки.

Газову камеру, газову трубку та компен­сатор полити рідким рушничним мастилом або РЧС, прочистити ганчіркою за допомогою шомпола або дерев'яної палички, потім насухо витерти дерев'яні палички сухою ганчіркою.

Дерев'яні палички

1 і 2 - для чищення пазів і щілин;
3 і 4 - для чищення патронника, газового патрубка, газової трубки;
5 і 6 - для чищення заглиблень та отворів.


 Після закінчення чищення автомата доповісти командирові відділення або викладачеві та з його дозволу провести змащення і збирання автомата.
 Після чищення автомат змащують, щоб не допустити впливу вологи на метал. Змащу­вання автомата проводять у такій послідовності: канал ствола, патронник і компенсатор змащують протиркою з покладеним на неї ганчір’ям, просоченим мастилом; на решту частин (мета­левих)
ганчіркою наносять тонкий шар мастила. При цьому слід мати на увазі, що надлишок мастила призводить до забруднення частин автомата і може спричинити затримку при стрільбі. Дерев'яні частини не змащують.
  З автоматом необхідно поводитися обереж­но: запобігати ударам, стежити, щоб у ствол не потрапили сторонні предмети (клоччя, пісок, бруд), бо під час стрільби це може призвести до роздуття або розриву ствола. Не спускати без потреби курок, бо це призводить до передчасно­го спрацювання частин і механізмів автомата.
  Автомат зберігається в піраміді (металева шафа для зберігання зброї). Він має бути роз­ряджений, магазин відокремлений, багнет-ніж, курок спущений, важіль перевідника — у верх­ньому положенні, хомутик прицілу — на поділці П. В окремому відділенні піраміди зберігаються магазини, сумки для магазинів, багнет-ножі в піхвах і маслянки. Сумки для магазинів і ре­мені повинні зберігатися чистими і сухими. 
При пересуванні на заняттях і в поході ав­томат переноситься з приєднаним магазином (ре­шта магазинів у сумці). Ремінь підганяється так, щоб автомат не бився об елементи спорядження. У перерві між заняттями, а також на прива­лах автомат тримають у руках або на ремені.
 

  2.3. Тренування у неповному розбиранні та складанні автомата.


 ІІІ. Заключна частина
3.1. Закріплення і перевірка отриманих знань.
3.2. Оцінка діяльності учнів на уроці.
3.3. Домашнє завдання.


 

Немає коментарів:

Дописати коментар